...Škola paraglidingu - Xpert...

DomůTisknoutNapište nám

informace

Co je paragliding ?
O naší škole

Co je paragliding ?

 nejlevnější a nejjednodušší způsob létání
         - padákový kluzák je jediné letadlo, které se vejde do batohu
 možnost opravdového splynutí s přírodou
         - s padákovým kluzákem lze šokovat živočichy v prostředí, které dosud            považovali za své nenarušitelné království
 outdoorový sport s příchutí adrenalinu
          - mnohakilometrový přelet na padákovém kluzáku spolehlivě zažene pocit
           zoufalství z dopolední nudy ve škole či v práci

Jak legálně létat?

1. Absolvovat základní výcvik

Je několik způsobů, jak se dostat s padákovým kluzákem samostatně poprvé do vzduchu, ale jen jeden jediný je legální, tedy v souladu s právními normami – absolvovat základní výcvik v kursu paraglidingu pod vedením instruktorů Letecké amatérské asociace ČR (LAA ČR). Pouze tato cesta vede k získání pilotního průkazu, tedy oprávnění létat, jak je předepisuje Zákon o letectví č. 49/1997 Sb.

2. Proč právě LAA ČR?

Výše zmíněný zákon dává pravomoc státnímu orgánu (tím je Úřad pro civilní letectví) pověřit správou určitých oblastí v létání jiné právnické nebo fyzické osoby. V případě ověřování způsobilosti létat na padákovém kluzáku je takto pověřena právě LAA ČR jako právnická osoba. Proto jen instruktoři jmenovaní touto organizací mají právo vést výcvik v kursu paraglidingu, inspektoři LAA ČR provést přezkoušení a samotná LAA ČR pak vydání potřebných dokladů – tedy hlavně pilotního průkazu. Absolvování jakéhokoliv jiného výcviku, než toho, který je veden instruktorem LAA ČR, nemůže vyústit v získání pilotního průkazu a tedy k legalizaci Vašeho létání!

3. Co je třeba k legálnímu létání na padákovém kluzáku?

V souladu se zákonem je třeba mít – stejně jako např. při řízení auta – při sobě vždy následující tři doklady:
 pilotní průkaz
 technický průkaz (k padákovému kluzáku)
 doklad o pojištění odpovědnosti za škody

4. Jsou nějaké sankce za nelegální létání?

Ano, jsou. Výše uvedený zákon stanovuje pravomoc státních orgánů ukládat pokuty za porušování ustanovení tohoto zákona (tedy např. za létání bez předepsaných dokladů, ale i za porušování leteckých předpisů). Jejich výše je podle druhu provinění buď do 100.000,- Kč a nebo i do 2.500.000,- Kč.
Ale zdůrazněme raději, že hlavním motivem legálního létání – tedy létání při dodržení všech předpisů – musí být bezpečnost všech uživatelů vzdušného prostoru a ne pouze hrozba sankce…!

5. Jaké jsou předepsané podmínky pro absolvování výcviku?

Věk minimálně 15 let, pro adepty mezi 15 – 18 rokem věku souhlas zákonného zástupce. Dále dobrý zdravotní stav potvrzený praktickým lékařem.


Informace o naší škole

Škola paraglidingu X – PERT zajišťuje výcvik nových adeptů paraglidingu současně ve dvou lokalitách: na Olomoucku a v Beskydech. Umístěním kurzů do okolí Olomouce zaplňuje naše škola mezeru, která vznikla geograficky tím, že Haná (a celá střední Morava) je bohatá na všechno možné, jen ne na kopce… Adepti paraglidingu tak museli vyhledávat profesionální školy umístěné v některých z českých hor, což mj. znamená překonat vzdálenost kolem 100 km (ať již cestou do Beskyd, Orlických hor nebo Jeseníků), popř. i dále.

Pro někoho je možná překvapivé zjištění, že v těsné blízkosti Olomouce je dostatek hezkých cvičných terénů (Nízký Jeseník, Oderské vrchy). V nabídce školy je ovšem také přesun do vyšších hor v průběhu výcviku, aby účastníci kurzu poznali kouzlo létání v horách, a to zejména v Beskydech. Pro příznivce pobytu na horách samozřejmě nabízíme kurzy realizované od počátku do konce v horském středisku Javorový vrch v Těšínských Beskydech.

Výcvik vedou výhradně certifikovaní instruktoři Letecké amatérské asociace ČR, kteří jsou zárukou nejen kvalitního výcviku, ale především splnění podmínek pro získání pilotního oprávnění. Kromě toho škola spolupracuje s řadou velmi zkušených pilotů, kteří mají všechny předpoklady navodit během prvních leteckých krůčků tu správnou atmosféru velké létací party. Rovněž těsná vazba na Paragliding klub Draci umožní absolventům kursů potřebné sbírání dalších zkušeností ve společnosti party nadšených vyznavačů tohoto krásného sportu!

Představujeme se :

Naši instruktoři:
Jiří Valenta, inspektor, instruktor, tandemový pilot
Jan Půček, instruktor, tandemový pilot
Martin Grösser, instruktor, tandemový pilot
Filip Hába, instruktor, tandemový pilot
Pozemní personál:
Jitka Krausová, fotograf, řidič, zásobovací důstojník, všeobecně prospěšný pomocník
Škola paraglidingu * X-PERT * Jiří Valenta * Kosmonautů 7 *
772 00 Olomouc * tel.: 602269040 * x-pert(zavinac)seznam.cz
Přihlášení Draka
Slevy pro ISIC !
Dnes je:
sobota
22. ledna 2022
Svátek má Slavomír
Kalendář akcí 2022
Stáhněte si kalendář akcí naší školy X-pert na rok 2022!
Ceník 2022
Stáhněte si ceník služeb naší školy X-pert na rok 2022!
Kontakt na nás
Škola paraglidingu
X-pert
Jiří Valenta
Kosmonautů 7
772 00 Olomouc
tel: 602269040

Naši partneři
Sky paragliders